Blog
Strona głowna / Blog / Zakładanie trawnika
Powrót

Zakładanie trawnika

 Chociaż zasianie trawnika stanowi jeden z ostatnich etapów aranżacji ogrodu, warto zaplanować go już na etapie projektowania, by po zamontowaniu wszystkich, określonych w projekcie instalacji i wyrównaniu terenu nie rozkopywać ponownie działki.

Zakładanie ogrodu

 Idealnym czasem do podjęcia decyzji o zasianiu trawnika jest kwiecień i maj oraz druga połowa sierpnia i wrzesień. To właśnie w tych miesiącach wilgotność gleby jest wystarczająca, a ryzyko wystąpienia przymrozków lub suszy jest najmniejsze. Trawa najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, dlatego nie powinno się jej siać pod koronami drzew. Ziemia na skarpach i zboczach szybko przesycha, dlatego są to kolejne miejsca, których powinniśmy unikać. Znaczne skosy stanowią też utrudnienie w trakcie koszenia i pielęgnacji. Planując trawnik warto ustalić miejsca najczęściej uczęszczane, by to właśnie w nich zrobić ścieżki i alejki.

Trawa z rolki czy tradycyjne nasiona?

 Do założenia trawnika możemy wykorzystać trawę z rolki lub tradycyjne nasiona. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie droższe i oscyluje w zakresie 15-25 zł za pas szerokości 40-50cm i długości 2-2,5m (1m²), natomiast w przypadku nasion jest to kwota rzędu 50–200 zł za 100m².

Pielęgnacja ogrodu

 Zasianie trawnika nie oznacza jednak końca prac z nim związanych. Kluczowy element w utrzymaniu go we właściwej kondycji stanowi bowiem właściwa pielęgnacja – koszenie, nawadnianie, usuwanie mchu, odchwaszczanie, wapnowanie, nawożenie itp. Dlatego jeszcze na etapie planowania aranżacji warto dobrać rodzaj trawy do warunków klimatycznych, podłoża oraz sposobu użytkowania. Pozwoli nam to utrzymać trawnik w perfekcyjnym stanie przez długie lata.