Zabezpieczanie roślin na zimę
Koniec jesieni, a początek zimy nie oznacza koniec pracy w ogrodzie. Aby nasze rośliny przetrwały niskie temperatury, musimy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu. Wrażliwe rośliny, takie jak młode drzewa, krzewy i byliny, mogą przemarznąć, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Najlepszy czas na zabezpieczenie roślin na zimę to jesień, gdy temperatura powietrza spada poniżej 5°C. W tym czasie rośliny mają jeszcze czas, aby się przygotować do zimy i zgromadzić zapasy energii.
Istnieje kilka sposobów i technik na odpowiednie zabezpieczenie naszych roślin w ogrodzie. Jedną z nich jest zastosowanie do takiego zabiegu pielęgnacyjnego agrowłókniny. Jest to lekki i przepuszczający powietrze materiał, który chroni rośliny przed wiatrem i mrozem. Należy pamiętać, aby agrowłókninę owijać w taki sposób, aby nie dopuścić do jej podwiewania przez wiatr.
Kolejną, dość popularną alternatywą jest zastosowanie kory. Jest to naturalny materiał, który pomaga chronić rośliny przed mrozem i wiatrem. Dzięki zastosowaniu kory możemy w prosty sposób przy okazji zakwasić glebę. Przy zastosowaniu tego typu materiału, pamiętać musimy o regularnym uzupełnianiu np. w naszej rabacie.
Znanym sposobem na zatrzymanie ciepła wokół roślin jest zrobienie stroisza z gałęzi świerka lub jodły. Ta alternatywa nie tylko pomoże nam zapobiec przemarznięciu roślin, ale też pozwoli uchronić niektóre zwierzęta przed niskimi temperaturami. Stroisz można ułożyć w dowolny sposób. Można go ułożyć w formie choinki, gwiazdy lub innego kształtu. Można go również ułożyć w sposób bardziej swobodny, tworząc naturalny efekt.
A Ty w jaki sposób zabezpieczasz swoje rośliny na zimę?