Blog
Strona głowna / Blog / Prace wiosenne w ogrodzie
Powrót

Prace wiosenne w ogrodzie

     Początek wiosny to okres, w którym powinniśmy się skupić na wykonaniu niezbędnych prac, aby Nasz ogród zachwycał. W kwietniu, gdy w ciągu dnia utrzymuje się dodatnia temperatura możemy rozpocząć planowanie harmonogramu prac.

                W pierwszej kolejności pozbywamy się okryć z roślin, które tego wymagały na okres jesienno-zimowy.

     Następnym krokiem są cięcia krzewów. Przycinamy wszystkie uschnięte, przemarznięte i połamane części roślin. Korygujemy korony krzewów, usuwamy pędy krzyżujące się i skierowane ku środkowi, tak aby umożliwić odpowiedni przepływ powietrza. Dzięki takim cięciom stworzymy krzewom odpowiednie warunki by mogły rozpocząć sezon wegetacyjny. Pamiętajmy, aby nie wykonywać cięć krzewów, których kwitnienie wypada na kwiecień lub maj, takie praktyki mogą doprowadzić do braku kwiatów w trwającym sezonie wegetacyjnym.

     W połowie kwietnia rozpoczynamy cięcia róż. W zależności od typu mamy różne cięcia. Główną zasadą jest usunięcie pozostałych kwiatostanów z poprzedniego sezonu, przemarzniętych, uszkodzonych pędów. Wycięcie tzw. „dzikich odrostów”. Róże wielkokwiatowe przycinamy na wysokość 3-4 oczek od ziemi, w przypadku róż rabatowych cięcie przeprowadza się na wysokości 6-7 pąka. Cięcie róż pnących i okrywowych ogranicza się do formowania pokroju oraz prześwietlenia krzewu. 

                Po wykonanych cięciach krzewów przechodzimy do bylin. Usuwamy wszystkie obumarłe fragmenty, w przypadku traw ścinamy na wysokość 10 cm nad ziemią, inne byliny skracamy ok. 5 cm nad powierzchnią ziemi. Jeśli mamy na ogrodzie lawendy to wykonujemy cięcia uważając na pączki kwiatów – łatwo je uszkodzić, co może później skutkować marniejszym kwitnieniem. Skracamy pędy o jedną do dwóch trzecich długości pędów.

                Po uprzątnięciu rabat przechodzimy do nawożenia roślin. Zapewni to roślinom idealne warunki do rozpoczęcia rozwoju. Pamiętajmy, że dawki i rodzaje nawozów dopasowujemy do poszczególnych gatunków roślin.

     Nie zapominając o trawniku w kwietniu ruszamy z zabiegami, które sprawią, że Nasz ogród będzie zdobił piękny zielony dywan. Żeby móc cieszyć się widokiem zdrowego trawnika warto wykonać badania gleby, które pozwolą dokładnie ocenić w jakim stanie jest gleba. Istotnym będzie przeprowadzenie wertykulacji, piaskowania oraz dedykowanego nawożenia.