Blog
Strona głowna / Blog / Zimowa konserwacja robota koszącego
Powrót

Zimowa konserwacja robota koszącego

   Robot koszący to urządzenie automatyczne, które samoczynnie kosi trawnik. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które niewątpliwie pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Roboty zapewniają równomierne koszenie trawnika, dzięki czemu nasza przestrzeń w ogrodzie wygląda zawsze estetycznie. Zasilane są one energią elektryczną, co przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, które przedostają się do atmosfery w porównaniu do kosiarek spalinowych. Po intensywnym okresie koszenia trawnika przychodzi czas na odpowiednią konserwację naszego urządzenia. Jest to istotny proces, dzięki któremu nasz robot będzie służył przez długi czas. Bardzo ważną rzeczą przed przystąpieniem do tego zadania jest to, aby wyposażyć się w niezbędne narzędzia oraz sprzęt.

   Przed rozpoczęciem konserwacji zapoznajmy się z instrukcją obsługi, mamy tam szczegółowy opis konserwacji danego modelu. W większości robotów, czynności do wykonania są do siebie podobne. W pierwszej kolejności musimy zadbać o zabezpieczenie baterii robota, naładowanie jej i ewentualne usunięcie z urządzenia. Następną czynnością jest oczyszczenie robota z brudu, liści i trawy. Możemy do tego użyć szczotki lub kompresora z odpowiednią końcówką. Noże naszego urządzenia należy dokładnie wyczyścić, a następnie pokryć ich nawierzchnię specjalnym olejem, jeżeli nie nadają się do dalszego użytku to należałoby je wymienić. Aby odpowiednio zabezpieczyć robota przed mrozem, należy go przechowywać w suchym miejscu, możemy to zrobić, na przykład, umieszczając go w garażu lub innym pomieszczeniu, które nie jest narażone na działanie niskich temperatur.

   Nie zapominamy również o nieodłącznym elemencie naszego urządzenia. Mowa oczywiście o stacji ładowania, którą również trzeba odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć, sprawdzając najpierw styki oraz połączenia. Przy zabezpieczeniu mamy dwie możliwości. Jedna z nich to staranne i szczelne przykrycie jej folią, a drugie to przemieszczenie stacji do pomieszczenia, w którym temperatura nie jest ujemna.

   Regularna konserwacja robota koszącego pozwoli wydłużyć jego żywotność i zapewnić jego prawidłowe działanie. Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z tą czynnością, to odezwij się do najbliższego dealera robotów koszących, najpewniej świadczy on usługę zimowej konserwacji wraz z przechowaniem sprzętu do kolejnego sezonu ogrodowego. 

Robot koszący w trakcie pracy

Robot koszący w trakcie pracy

Robot koszący w trakcie pracy