Blog
Strona głowna / Blog / Jak przygotować teren pod trawnik?
Powrót

Jak przygotować teren pod trawnik?

  Piękny i zadbany trawnik jest jak wisienka na torcie dla naszego domu. Przyciąga uwagę i wywołuje zachwyty. Jednak jego założenie tylko z pozoru wydaje się proste. Ponieważ chcemy, by zdobił on nasz ogród przez lata, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. W tym przypadku krótko opiszemy jak założyć swój pierwszy trawnik, na nowej działce.

 Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Podstawowymi czynnościami będzie oczyszczenie, użyźnienie i wyrównanie podłoża. Jeżeli tego nie wykonamy odpowiednio, może pojawić się konieczność wykonywania napraw i ponoszenia dodatkowych kosztów. Najlepiej na początku sprawdzić jaki mamy rodzaj gleby i czy nie będzie konieczna wymiana gruntu i nawiezienie warstwy gleby urodzajnej.

 Jeżeli mamy powierzchnię, gdzie gleba jest urodzajna, natomiast zachwaszczona to musi ona zostać dokładnie oczyszczona. Wszystkie chwasty i kamienie będą bowiem utrudniać trawie wzrost. Jej wierzchnią warstwę – ok. 20 cm należy przekopać widłami, szpadlem, lub glebogryzarką co rozkruszy grudki ziemi i dobrze ją napowietrzy.

 W przypadku, w którym ziemia musi zostać wymieniona lub dowieziona, rodzi się pytanie, jakie podłoże będzie najlepsze? Gleba musi być średnio przepuszczalna, niezbyt zbita i żyzna. Jeśli mamy do czynienia z glebami o zwięzłej strukturze, takimi jak glina należy je rozluźnić, dodając piasek. Warto zwiększyć zawartość próchnicy w podłożu, dzięki rozłożeniu ziemi kompostowej lub przy użyciu ogólnodostępnych nawozów. Odpowiednia kwasowość ma także istotny wpływ na wzrost trawy. Mierzymy ją za pomocą kwasomierza i powinna znajdować się w przedziale pH 5,5-6,5, dlatego niekiedy trzeba zastosować wapnowanie gleby kredą lub dolomitem. Na rynku dostępne są gotowe podłoża, najczęściej w postaci odkwaszonego torfu, opisane na opakowaniu jako “Ziemia pod trawniki”.
Stosowanym najczęściej przez nas rozwiązaniem jest dostarczenie na teren inwestycji gotowej mieszanki ziemi żyznej z piaskiem, pozbawionej kamieni, dostarczanej przez lokalne składy. Często stosujemy nawozy w celu wzbogacenia ziemi w składniki pokarmowe przy użyciu nawozów. Po ich rozsypaniu i wymieszaniu z ziemią można przejść do następnego etapu, którym jest wypoziomowanie i wyrównanie podłoża.

 Przy zakładaniu trawnika należy pamiętać jeszcze o istotnym elemencie jak ochrona przed kretami, są one zmorą każdego fana trawników. Na szczęście jest na to sposób. By się chronić przed tymi szkodnikami, pod docelową warstwą trawnika na około 5-8cm umieszczamy siatkę przeciwko kretom. Odpowiednio położona ochroni nas przed kopczykami na trawniku.

 Gdy już mamy położoną siatkę, wypoziomowany i wyrównany teren to ziemię należy wałować do momentu, gdy będzie ona ustabilizowana na tyle, że walec lub but nie będzie się zagłębiać w gruncie.
Na koniec obficie podlewamy podłoże, posłuży nam to w celu dodatkowego zagęszczenia gruntu. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy założyć trawnik, od Was będzie zależało czy położycie trawnik z rolki, czy wysiejecie nasiona

 Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do kontaktu!