Blog
Strona głowna / Blog / Ile kosztuje projekt i realizacja ogrodu?
Powrót

Ile kosztuje projekt i realizacja ogrodu?

 Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalną aranżację ogrodu. Jest to miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze, bowiem to tam możemy się zrelaksować i odpocząć od codziennych obowiązków. Dziś zastanowimy się nad tym, ile faktycznie zapłacimy za wykonanie ogrodu, dostosowanego do naszych potrzeb.

Przygotowanie projektu

 Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu. Można go zrobić osobiście, jednak bez fachowej wiedzy i doświadczenia, lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.  Dzięki temu finalny produkt będzie opierał się na spójnej koncepcji oraz posiadał wszystkie elementy, na których nam zależy, a my będziemy mogli zaoszczędzić czas i budżet, który  przeznaczylibyśmy na ewentualne poprawki. Cena będzie się różnić w zależności od wielkości działki, czy elementów, które chcemy na niej zawrzeć. Może wynosić od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Realizacja

 Następnym krokiem jest realizacja. Tutaj należy się przygotować na prace ziemne, budowę potrzebnych instalacji, np. systemu nawadniania, czy podłączenie elektryki, wykonanie podjazdów, ścieżek oraz tarasów. Do tego budowa takich elementów, jak altana czy atrakcje wodne, zasianie trawnika i innych nasadzeń. W tym wypadku koszt będzie zależny od jakości dobranych materiałów, różnic w poziomach i ukształtowaniu terenu, rodzaju utwardzonej nawierzchni, ilości nawiezionej ziemi, odwodnienia czy długości planowanego ogrodzenia.

Sadzenie roślin

 Po kosztownym etapie prac przygotowawczych przechodzimy do najbardziej wyczekiwanego etapu – sadzenia roślin i zasiania trawnika. Ceny podawane przez wykonawców mogą się wahać, jednak zazwyczaj wynoszą one od 20-40zł/m2. Zależą one od rodzaju roślin, np. czy będą to duże drzewa lub krzewy, czy posadzone nasiona, na efekty których będziemy musieli poczekać. Aby zawczasu poznać koszt wykonania projektu, należy zgłosić się z nim do firmy, które będzie go realizować.

Cennik

 Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile wynosi aranżacja ogrodu. Jak widać, zależy to od wielu czynników i upodobań zleceniodawców, zawsze jest to kwestia indywidualna. Niemniej jednak, przeciętne koszty dla 10-arowego ogrodu wynoszą mniej więcej 80 – 200 tysięcy złotych, ale tak naprawdę nie mamy górnej granicy.