Blog
Strona głowna / Blog / Dlaczego warto zainwestować w automatyczny system nawadniania trawnika?
Powrót

Dlaczego warto zainwestować w automatyczny system nawadniania trawnika?

 Pomimo że trawa na ogół kojarzona jest raczej z mało wymagającą roślinnością, często zdarza się, że przez błędy w nawadnianiu doprowadzamy do jej wysychania i brązowienia. Dlatego podpowiemy, co zrobić, by zamiast suchego klepiska nasze oko cieszyła bujna i soczysta zieleń.

Nawadnianie trawnika

 Ostatnimi czasy lata w Polsce charakteryzują się małą i nieregularną ilością opadów. Dlatego musimy dodatkowo zadbać o swoje rośliny i podlewać je sami. Automatyczny system nawadniania można zrobić na wiele (zautomatyzowanych) sposobów. Jednym z nich jest nawadnianie kropelkowe, umożliwiające systematyczne podlewanie danej powierzchni. Wykorzystuje się tutaj 3 sposoby doprowadzenia wody: taśmę kroplującąl, linie kroplujące lub węże kroplujące. Dostosowuje się je do rodzaju upraw i można je umieszczać zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Takie rozwiązanie często stosuje się w szklarniach, wewnątrz żywopłotów oraz w ogródkach. Pozwala ono racjonalnie i efektywnie wykorzystać wodę, odpowiednio nawadniać rośliny, obniżyć ryzyko pojawienia się chorób roślin, doprowadzić wodę do powierzchni o różnym ukształtowaniu terenu, zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zautomatyzować pracę.

Nawadnianie kropelkowe

 Ponieważ nawadnianie kropelkowe nie jest mobilne, decydując się na taki sposób podlewania warto zamontować instalację tam, gdzie znajdują się rośliny wieloletnie. Korzystając z tej metody należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i filtrowaniu przewodów, którymi dostarczana jest woda.

Zraszacze

 Na trawnikach najlepiej zdecydować się na zamontowanie zraszaczy. Są one często wykorzystywane nie tylko do nawadniania ogrodów prywatnych, ale też do podlewania boisk sportowych i zieleni publicznej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, od zraszaczy statycznych po obrotowe. Są to urządzenia modułowe, składające się z kilku wymiennych elementów. Przy wyborze tej metody niezwykle istotne jest doprowadzenie czystej wody oraz zamontowanie filtrów, które zapobiegną ryzyku pojawienia się zatorów w przewodach.