Blog
Strona głowna / Blog / Oświetlenie w ogrodzie
Powrót

Oświetlenie w ogrodzie

    Oświetlenie ogrodu to doskonały sposób na wydłużenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można stworzyć w ogrodzie przytulną i bezpieczną przestrzeń, w której można odpoczywać i relaksować się po zmroku.  Oświetlenie sprawia, że poruszanie się po ogrodzie w nocy jest bezpieczniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku schodów, podjazdów i innych miejsc, w których może dojść do potknięcia lub upadku.

    Powszechnym przykładem jest oświetlenie słupkowe. Spotkać je możemy przy podjazdach, a także ścieżkach. Idealnie wygląda umiejscowione w rabacie.

    Sprawdzonym sposobem jest również montaż kinkietów. To rodzaj oświetlenia, który montowany jest na ścianach lub innych powierzchniach pionowych. Ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się.

    Kolejną, wartą uwagi alternatywą są oprawy do linkowego systemu niskonapięciowego. Można je swobodnie przestawiać w zależności od wymaganego efektu. Są dostępne w różnych stylach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju ogrodu. 

    Girlandy w ogrodach traktowane są jako dodatek, który stworzy kameralny nastrój w zielonej enklawie. Wykorzystywane są również do dekorowania altan oraz tarasów.

  Reflektory to rodzaj oświetlenia punktowego, który służy do oświetlania wybranych elementów ogrodu, takich jak rośliny, fontanny czy rzeźby. Dzięki takiemu oświetleniu możemy podkreślić piękno małej architektury nawet po zmroku.

    Przy projektowaniu ogrodu warto pamiętać o oświetleniu, które jest nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Dzięki temu, że na rynku jest wiele firm, które oferują oświetlenie zewnętrzne, możemy połączyć elementy praktyczne jak i wizualne przy wyborze opraw. 

Przykład oświetlenia słupkowego

Kinkiet na elewacji budynku

Lampa przenośna w rabacie

Girlanda ogrodowa