Blog
Strona głowna / Blog / Opróżnienie instalacji nawadniania na zimę
Powrót

Opróżnienie instalacji nawadniania na zimę

 Koniec listopada, początek przymrozków, ten okres wiąże się z wieloma pracami konserwacyjnymi w ogrodzie. W tym przypadku zwracamy uwagę na jedną z istotniejszych czynności, która jest związana z podlewaniem naszego ogrodu.

 Jeżeli chcemy by nasz system automatycznego nawadniania był sprawny przez cały sezon to musimy pamiętać o podstawowych czynnościach. Jedną z ważniejszych jest opróżnienie instalacji z wody przed zimą, uchroni nas to przed możliwymi uszkodzeniami rur, złączek, zaworów i elektrozaworów. Powstałe szkody mogą być ciężkie do zlokalizowania oraz będą wiązać się z rozkopaniem części ogrodu w celu ich naprawy.

Instalację możemy opróżnić na dwa sposoby:

  1. Grawitacyjnie – w tym celu musimy mieć wykonany system w odpowiedni sposób, w trakcie układania rur należy mieć dostosowane spadki by po odkręceniu zaworów woda spłynęła do najniższego punktu w instalacji
    i wypłynęła przez niego na zewnątrz. Najczęściej najniższym punktem jest zbiornik retencyjny lub studnia chłonna.
  2. Przy pomocy sprężonego powietrza – Używamy do tego kompresora o minimalnej pojemności 25 litrów wyposażonego w manometr. Musimy przy tym znać wytrzymałość rur naszego systemu, najczęściej są to rury wytrzymujące 6-8 BAR. Usunięcie wody z każdej sekcji nawadniającej wiąże się z utworzeniem obiegu, w którym na początku jest kompresor a na końcu zraszacze lub linia kroplująca. Kompresor podłączamy w miejscu początku obiegu, którym będzie specjalna złączka przygotowana do opróżnienia lub punkt poboru wody (np. kran, jeżeli nawadnianie jest na jednym obwodzie z punktami poboru wody), następnie odkręcamy zawór główny oraz elektrozawór pierwszej sekcji (możemy to zrobić zdalnie przy bardziej nowoczesnych sterownikach). Po włączeniu i napełnieniu się kompresora zaczynamy proces opróżniania instalacji wtłaczając powietrze do rur. Najpierw zobaczymy wodę, następnie mgiełkę, a na koniec zraszacze się schowają. Proces ten powtarzamy przy każdej sekcji, przy liniach kroplujących do momentu aż na końcu przewodu będzie słychać tylko syczenie.

 Niezależnie od wybranego sposobu należy pamiętać, by uniemożliwić zatrzymanie się wody w ważniejszych częściach systemu tzn. żeby po zakończeniu pracy zostawić wszystkie elektrozawory i zawory otwarte, w przypadku zaworów kulowych zaleca się by zostały odkręcone na 3/4 przekręcenia.

 W przypadku jeżeli mimo wszystko sprawi to dla Was trudność, zawsze można się z nami skontaktować, pomożemy.