Blog
Strona głowna / Blog / Jak zagospodarować działkę na zróżnicowanym terenie?
Powrót

Jak zagospodarować działkę na zróżnicowanym terenie?

 Nierówności terenu często zniechęcają osoby marzące o własnym ogrodzie, bowiem wydaje im się, że na takim podłożu jedynie można zasiać trawnik i utracą dużą część działki na nieużytkowe skarpy. Dziś chcemy wyprowadzić Was z tego błędu. Jest to bowiem miejsce, które po odpowiedniej aranżacji będzie stanowić oryginalną i niezwykle atrakcyjną przestrzeń przydomową.

 W tym przypadku nie obejdzie się bez projektu ogrodu. Na początku warto rozplanować elementy zagospodarowania, takie jak podjazd, dojście do domu, ścieżki, taras czy część rekreacyjną. Dzięki temu zdecydujemy, które elementy chcemy wyeksponować, a które ukryć. Odpowiednie zaplanowanie pozwoli nam w największym stopniu wykorzystać pełną powierzchnię ogrodu, która przy pofalowanych terenach może być pozornie niewielka.

 Bardzo ważnym elementem architektury ogrodowej są murki oraz różnego typu ścianki, które pozwolą nam stworzyć tarasy na różnych poziomach, ale też podtrzymują ziemię i pozwolą założyć podniesione rabaty. W tym celu możemy wykorzystać wiele materiałów m.in. kamienie, drewno lub wszelkiego rodzaju prefabrykaty ogólnodostępne na rynku. Odpowiednio zaaranżowane stworzą bardzo efektywne rozwiązanie.

 W terenie zróżnicowanym, dużym ułatwieniem przy skarpach będzie zbudowanie schodów, które szybko i komfortowo pozwolą pokonać różnice w wysokościach terenu. Dodatkowo, będą stanowić doskonałe dopełnienie otoczenia, które tylko doda ogrodowi uroku. W tym przypadku również mamy do wyboru szeroką gamę materiałów, z których mogą zostać wykonane stopnie. Nie zapominajmy, że płaszczyzny możemy też łączyć ze sobą przy pomocy delikatnie wyprofilowanych ścieżek, pochyleń, które będą wygodniejszym rozwiązaniem przy przemieszczaniu taczki lub pozwolą skomunikować ze sobą trawniki by ułatwić koszenie.

 Na zboczach można wprowadzić wiele rozwiązań, jednym z nich, jest założenie ogrodu skalnego, potocznie nazywanego skalniakiem. Układając na nich kamienie lub kawałki skał, zapobiegniemy jej osunięciu, po czym sadzimy rośliny. Po pewnym czasie ziemia się ustabilizuje, bowiem korzenie i kłącza roślin zwiążą się ze sobą.

 Kolejnym rozwiązaniem jest uformowanie tarasów poprzez podzielenie zbocza niewysokimi murkami lub palisadami. Posadzone na skarpie rośliny ozdobne będą doskonale wyeksponowane, a ich kaskadowy układ sprawi, że będą dobrze oświetlone bowiem nie będą musiały konkurować o słońce.

 Są to jedne z wielu możliwości zagospodarowania trudnego terenu, jeśli szukasz pomocy w aranżacji nierówności, skontaktuj się z nami, dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.